543260-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Fiskkött
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färsk fisk
Referensnummer: UH-2018-075
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15119600 Fiskkött
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun avser upphandla Ramavtal för färsk fisk. Avtalet kommer främst att utnyttjas av storkök inom äldreomsorg, förskola, grundskola och gymnasium. Uppdraget består av att leverera färsk fisk av god kvalitet inom avtalad tid och till rätt pris till beställare inom Huddinge kommun. Huddinge kommun söker en leverantör med bra marknadskännedom som tillsammans med Huddinge kommun arbetar för en god affärsrelation som präglas av hög servicegrad och ett gott samarbete mellan parterna.
Upphandlingen omfattar 2 stycken delområden, delområde 1 isad fisk, delområde 2 Vakuum-/MAP förpackad fisk. En anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller båda områdena.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Färsk fisk-isad
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15119600 Fiskkött, 15211100 Färska fiskfiléer, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Färsk fisk- vakkum-/MAPförpackad
Del nr: 2