543305-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Epiduralset och spinalkanyler
Referensnummer: UC-2018-03
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser epiduralset, separatförpackade Touhynålar, filter och tvättset.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde EpiduralsetAnbudsområde Spinalkanyl skärande
Anbudsområde Spinalkanyl icke-skärande
Anbudsområde Blockadset
Flera leverantörer kan bli antagna i spinal kategorin skärande och icke skärande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 4
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde Epiduralset
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141328 Epiduralnålar, 33171300 Epiduralset
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Epiduralset
Anbudsområde Spinalkanyl Skärnade
Del nr: 2
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141220 Kanyler
Spinalkanyl för regional blockad
Anbudsområde Spinalkanyl Icke Skärande
Del nr: 3
Spinalkanyl för Regional Blockad
Del nr: 4
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
Tvättset för Blockader