54331-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Madrasser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produkter för tillverkning av madrasser för högriskmiljö
Referensnummer: 2023-872
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39143112 Madrasser
II.1.4.
Kort beskrivning
Anstalten Hinseberg ska påbörja montering/tillverkning av madrasser för högriskmiljö. Madrasserna kommer sedan att användas inom Kriminalvården som standardmadrass.
Denna upphandling avser införskaffande av anstaltens behov av skumkärna (inklusive fire-block) samt tygöverdrag.
Leverantören ansvarar för att de två produkterna tillsammans uppfyller samtliga ställda krav avseende kvalitet och brandsäkerhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39512300 Madrassöverdrag
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen