543319-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Säffle: Hjullastare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsmaskiner, 8 st, leasing, till Herrgårdsgymnasiet
Referensnummer: BU 2020-589
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144710 Hjullastare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inhyrning av 2 st. Hjullastare, 1 st. Grävmaskin, 2 st. hjulgrävare samt option på ytterligare 3 st. minigrävmaskiner i enlighet med upphandlingsdokumenten.
Maskinerna kommer att användas i utbildningssyfte av Herrgårdsgymnasiet, anläggningsprogrammet utbildar morgondagens maskinförare. Främst så ska den vara utrustad med den nya tekniken som stödjer föraren i dess dagliga arbete för att skapa den säkraste möjliga arbetsplats. Det är viktigt att morgondagens förare får stor kunskap och utbildning inom denna teknik så att det skapas efterfrågan underifrån på företag att ha denna teknik i sina maskiner. Maskinerna kommer enbart användas under skolåret 1 sept--31 maj, där leverantören äger och disponerar maskinerna fritt under sommarloven. Där produkt eller märkesnamn anges avses även likvärdigt. Delat anbud, dvs det är möjligt att för anbudsgivaren att lämna anbud på delar av anbudet, eller hela om man så vill.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Hjullastare L60 eller motsvarande, enligt ställda krav i förfrågningsunderlaget
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144710 Hjullastare, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar inhyrning av 2 st. Hjullastare, 1 st. Grävmaskin, 2 s.t hjulgrävare samt option på ytterligare 3 st. minigrävmaskiner i enlighet med upphandlingsdokumenten.
Maskinerna kommer att användas i utbildningssyfte av Herrgårdsgymnasiet, anläggningsprogrammet utbildar morgondagens maskinförare. För att klara detta utbildningsuppdrag behöver vi två hjullastare och en grävmaskin och 2 st. hjulgrävare samt 3 st. minigrävmaskiner som har den senaste tekniska utrustningen. Främst så ska den vara utrustad med den nya tekniken som stödjer föraren i dess dagliga arbete för att skapa den säkraste möjliga arbetsplats. Det är viktigt att morgondagens förare får stor kunskap och utbildning inom denna teknik så att det skapas efterfrågan underifrån på företag att ha denna teknik i sina maskiner. Maskinerna kommer enbart användas under skolåret 1 sept--31 maj, där leverantören äger och disponerar maskinerna fritt under sommarloven.
Där produkt eller märkesnamn anges avses även likvärdigt. Delat anbud, dvs det är möjligt att för anbudsgivaren att lämna anbud på delar av anbudet, eller hela om man så vill.
Hjullastare L35 eller motsvarande, enligt ställda krav i förfrågningsunderlaget
Del nr: 2
Upphandlingen omfattar inhyrning av 2 st. Hjullastare, 1 st. Grävmaskin, 2 st..hjulgrävare samt option på ytterligare 3 st. minigrävmaskiner i enlighet med upphandlingsdokumenten.
Maskinerna kommer att användas i utbildningssyfte av Herrgårdsgymnasiet, anläggningsprogrammet utbildar morgondagens maskinförare. För att klara detta utbildningsuppdrag behöver vi två hjullastare och en grävmaskin och 2 st. hjulgrävare samt 3 st minigrävmaskiner som har den senaste tekniska utrustningen. Främst så ska den vara utrustad med den nya tekniken som stödjer föraren i dess dagliga arbete för att skapa den säkraste möjliga arbetsplats. Det är viktigt att morgondagens förare får stor kunskap och utbildning inom denna teknik så att det skapas efterfrågan underifrån på företag att ha denna teknik i sina maskiner. Maskinerna kommer enbart användas under skolåret 1 sept--31 maj, där leverantören äger och disponerar maskinerna fritt under sommarloven.
Grävmaskin ECR 140 eller motsvarande, enligt ställda krav i förfrågningsunderlaget
Del nr: 3
Upphandlingen omfattar inhyrning av 2 st. Hjullastare, 1 st. Grävmaskin, 2 st .hjulgrävare samt option på ytterligare 3 st. minigrävmaskiner i enlighet med upphandlingsdokumenten.
2 st Grävmaskin, hjulgrävare, EWR150E eller motsvarande enligt ställda krav i förfrågningsunderlaget
Del nr: 4
OPTION: Minigrävare ECR88D eller motsvarande, enligt ställda krav i förfrågningsunderlaget
Del nr: 5
OPTION: Minihjulgrävare EW60 eller motsvarande, enligt ställda krav i förfrågningsunderlaget
Del nr: 6
OPTION: Minigrävmaskin, EC60E eller motsvarande enligt ställda krav i förfrågningsunderlaget
Del nr: 7
Upphandlingen omfattar inhyrning av 2 st. Hjullastare, 1 st. Grävmaskin, 2 st. hjulgrävare samt option på ytterligare 3 st .minigrävmaskiner i enlighet med upphandlingsdokumenten.