543396-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster till utveckling av konceptförskola
Referensnummer: SFB-2023-00554
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Skolfastigheter har fått i uppdrag att ta fram en ”konceptförskola”. Konceptet ska bygga på framtagandet av en prototyp för nyproduktion av förskolor med ändamålsenliga pedagogiska lokaler med bland annat rum för lek och lärande. Uppdraget avser projektledning där även förändrings- och utvecklingsarbete kopplat till framtagandet av ett koncept för nybyggnation av förskolor ska ingå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen