2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av servrar
Beskrivning: Upphandlingen omfattar servrar, komponenter till servrar samt tjänster såsom service, support inom Sverige. Säkerhetspolisen har behov av att löpande anskaffa servrar med tillhörande tillbehör och reservdelar till befintlig serverpark, vilken utgörs av servrar av fabrikatet Dell. Syftet är att tillvarata redan genomförda investeringar, i såväl teknik som uppbyggd kompetens. Upphandlingen omfattar således anskaffning av Dell-servrar, komponenter till dessa samt tillhörande tjänster.
Intern identifierare: 2025-9041
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48820000 Servrar
Ytterligare klassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000