543420-2019 - PlaneringSverige-Falun: Rivning
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad för Högskolan Dalarna Citycampus, Borlänge
Referensnummer: UH-2019-64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45111100 Rivning
II.1.4.
Kort beskrivning
I samband med årsskiftet 2019/2020 kommer Högskolan Dalarna att upphandla en entreprenadorganisation för samverkan kring genomförandet av byggnation av nytt citycampus i Borlänge, härefter benämnt "projektet".
Projektet avses genomföras genom s.k partnering omfattande två faser. Fas 1 omfattar samverkan för framtagande av systemhandling och kalkyl för Projektet. Fas 2 omfattar detaljprojektering och produktion av Projektet. Produktionsstart planeras till hösten 2020 med planerat färdigställande sommaren 2022. Kontraktsspråk kommer att vara på svenska.
Upphandlingen kommer att innehålla option för beställaren med möjlighet att avbryta avtalet efter fas1.
Beräknat datum för annonsering av upphandling är 13.12.2019 det datumet kan komma att justeras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45214300 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för högre utbildning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen