See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Om- och nybyggnad av processanläggning inklusive PFAS-rening, Prästjordens vattenverk Halmstad
Beskrivning: Laholmbuktens VA AB upphandlar totalentreprenad avseende om- och nybyggnad av processanläggning inklusive PFAS-rening. Entreprenaden omfattar även nybyggnad av processhall samt en lågreservoar. Viss förnyelse av utrustning i befintlig byggnad ingår också.
Intern identifierare: LBVAAB 2024/00417
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten
Ytterligare klassificering (cpv): 42912330 Vattenreningsutrustning, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45252200 Utrustning till reningsverk, 45252210 Byggnation av vattenreningsverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000