Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och produkter av Textilvård, spol- diskdesinfektorsutrustning-, Kyl och Storköksutrustning
Referensnummer: UHN.2019.13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39314000 Utrustning för industrikök
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo kommun kommer att göra en upphandling avseende inköp, service, reparationer och installation av kylutrustning, spol- och diskdesinfektorsutrustning, storköksutrustning och textilvårdsutrustning. Avrop kommer att göras upp till 300 000 SEK för kyl och storköksutrustning samt 150 000 SEK för spol- och diskdesinfektorsutrustning och textilvårdsutrustning. Vid avrop över dessa summor kommer vi att konkurrensutsätta dessa produktområden på nytt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Textilvårdsutrustning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39314000 Utrustning för industrikök, 50000000 Reparation och underhåll, 50880000 Reparation och underhåll av hotell- och restaurangutrustning, 50400000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning, 79993000 Tjänster för servicesystem och drift av anläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Spol- och diskdesinfektorsutrustning
Del nr: 2
Värnamo kommun kommer att göra en upphandling avseende inköp, service, reparationer och installation av kylutrustning, spol- och diskdesinfektorsutrustning, storköksutrustning och textilvårdsutrustning. Avrop kommer att göras upp till 300 000 SEK för kyl och storköksutrustning samt 150 000 sek för spol- och diskdesinfektorsutrustning och textilvårdsutrustning. Vid avrop över dessa summor kommer vi att konkurrensutsätta dessa produktområden på nytt.
Kylutrustning
Del nr: 3
Värnamo kommun kommer att göra en upphandling avseende inköp, service, reparationer och installation av kylutrustning, spol- och diskdesinfektorsutrustning, storköksutrustning och textilvårdsutrustning. Avrop kommer att göras upp till 300 000 sek för kyl och storköksutrustning samt 150 000 sek för spol- och diskdesinfektorsutrustning och textilvårdsutrustning. Vid avrop över dessa summor kommer vi att konkurrensutsätta dessa produktområden på nytt.
Storköksutrustning
Del nr: 4