Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Betalterminaler, kassasystem samt kortinlösen
Referensnummer: UE 23.106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 66110000 Banktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser hyra av betalterminaler och kassasystem med tillbehör samt tillhörande behov av kortinlösen. Även köp av vissa tillbehör ingår i uppdraget.
I uppdraget ingår att vara behjälplig med förslag på lämplig utrustning utifrån respektive försäljningsställes behov, leverera och installera utrustningen samt utbilda den personal som ska handha utrustningen. I uppdraget ingår också implementering av utrustningen samt service och garanti under hyresperioden.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantörer under förutsättning att Kommunen erhåller minst det antalet lämpliga och godtagbara anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30142000 Räknemaskiner och kassaapparater, 30142200 Kassaapparater, 30144400 Automatisk avgiftsbetalning, 30216200 Magnetkortsläsare, 30233110 Magnetkortsenheter, 31224500 Terminaler, 48110000 Programvara för kassasystem
II.2.4.