543595-2022 - ResultatSverige-Västervik: Möbler för sjukvårdsändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vårdsängar och tillbehör till sängar
Referensnummer: U-020-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192000 Möbler för sjukvårdsändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av vårdsängar till Kalmar läns 12 kommuner.
Upphandlingen avser kommunernas behov av sängar inom vård- och hemmiljö. Upphandlande kommuner beställer vårdsängar med tillbehör och reservdelar för ca 3 700 000 SEK per år. Omfattningen är baserad på tidigare års statistik och ska endast ses som en vägledning för leverantören. Beställaren förbinder sig inte att avropa en bestämd kvantitet eller värde.
Avtalets takvolym beräknas till 17 760 000 SEK under hela avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33192100 Sjukbäddar, 33192120 Sjukhussängar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen