543598-2019 - ResultatSverige-JÄRFÄLLA: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggentreprenader till Järfälla kommun
Referensnummer: Dnr. Ten 2018/283
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende Byggentreprenader till Järfälla kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45111100 Rivning, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45262690 Renovering av byggnader, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramaavtal beträffande byggentreprenader, dvs renpveringar, ombyggnader, tillbyggnader och nybyggnader i större eller mindre omfattning i skolor, förskolor, kulturhistoriskt värdefulla byggnader, lägenheter och idrottsplatser.
Ramavtal avser uppdrag mellan 1,5 - 20 mkr.
Avtal kommer att tecknas med fyra entreprenörer.