543603-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Outsourcing på-platsen-support på IT Servicedesk, Verksamhetsövergång/personalövertagande samt Användanära IT-produkter
Referensnummer: RS/210954
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Värmland (regionen) genomför denna upphandling som avser avtal på Outsourcing på-platsen-support på IT Servicedesk, Verksamhetsövergång/personalövertagande samt Användanära IT-produkter med beskrivning i upphandlingsdokumenten.
Upphandlingen består av tre (3) delar:
A – Outsourcing på-platsen-support på IT Servicedesk
B – Verksamhetsövergång/personalövertagande
C – Användanära IT-produkter
Regionen avser att teckna avtal med en (1) leverantör för alla delar som ett avtal.
Avtalslängd är 3 år med option om förlängning maximalt 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 145 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72500000 Datortjänster, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen