Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2018-2008 Kontorsmaterial
Referensnummer: 18/65
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30192000 Kontorsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av kontorsvaror för löpande avrop.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel, 30192100 Radergummin, 30192700 Skriv- och kontorsmateriel, 30193000 Pärmar, mappar o. d., 30197000 Mindre kontorsartiklar, 30197620 Skrivpapper, 30197621 Blädderblock, 30199000 Pappersvaror och övriga föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna ramavtalsupphandling är att tillförsäkra beställaren hela sitt behov av kontorsmaterial då nuvarande ramavtal upphör att gälla 2018-12-31. Beställaren har beslutat att behovet av kontorsmateriel till allra största del ska tillgodoses via ett nettoprissatt sortiment men även med ett brett rabatterat sortiment. Nettoprissortimentet ska även kunna utökas och till viss del förändras under löpande avtalstid. Målsättningen är att nettoprissatta sortimentet ska vara så eftertraktat av beställarna att det kan utgöra ca 90 % av det totala behovet för kontorsmaterial. Av denna anledning är det av stor vikt att den leverantör som blir antagen som Leverantör arbetar mot samma mål, d.v.s. att sortimentet som är nettoprissatt ska nyttjas i största möjliga omfattning. Utöver nettopriser ska även anbudsgivaren lämna rabatt på övrigt kontorsmaterial. Beträffande rabatt så är det viktigt att rabatterna är attraktiva för beställarna så att köpen sker via tecknat avtal.