543660-2019 - ResultatSverige-Örebro: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad av IT-hus Kv Rustmästaren Örebro – totalentreprenad i partnering
Referensnummer: 19RS5756
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnationen planeras i kvarteret Rustmästaren.
Nybyggnaden (totalentreprenad i partnering) om ca 5 500 m2 BTA ska placeras i kvarterets Rustmästarens norra del. Byggnaden kommer att uppföras i 2 - 3 plan samt en vindsvåning. Del av byggnaden kommer att få en källarvåning. Källarvåningen kommer delvis kunna användas för teknikutrymmen och förråd. För datahallen ska PE kontraktera en PUE som ansvarar för datahallen och alla installationer som hör till den.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen