2. Förfarande
Förfarande
Titel: Navigationsutrustning för CT-guidad ablation
Beskrivning: Region Västerbotten avser anskaffa ett system som assisterar brukaren vid interventionella ingrepp med ablationsnålar i relevanta organ som exempelvis lever, njure, lunga, Pankreas och MSK. Ablation kommer utföras på någon av regionens datortomografer. Systemet ska kunna utföra segmentering av organ och kärl samt möjlighet till planering med olika ablationsutrustningar och fabrikat för att snabbt kunna planera ablation. Viktiga funktioner är kontroll av andningsvariation och utvärdering av ablationsresultat. Systemet ska inte vara bundet till ett specifikt märke av datortomograf.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92073:Lot:1