543772-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Gaser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gas
Referensnummer: 2021/2109/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser främst inköp av lyftgas (vätgas eller helium baserat på SMHIs behov) som levererasd till autosonder på flygplats i Landvetter respektive Sundsvall. Som option ingår även mindre mängd industrigaser och laboratoriegaser till SMHIs kontor i Norrköping och Göteborg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
På SMHIs autosondstationer sänds dagligen radiosonder upp med hjälp av gasfyllda ballonger. Sonderingar sker 2 gånger/dygn från Sundsvall och 1 gång/dygn från Landvetter. För att upprätthålla denna verksamhet behöver SMHI göra regelbundna inköp av lyftgas.
I dagsläget använder SMHI ballonghelium som lyftgas, men planen är att under det första avtalsåret övergå till att använda vätgas. Exakta tidpunkter för skifte från helium till vätgas på de två anläggningarna är i dagsläget inte fastställda. Den estimerade årliga förbrukningen gäller den totala mängden gas, som kan bestå av vätgas eller helium. Under en övergångsfas kan det även bli aktuellt med leverans av helium till en av anläggningarna och vätgas till den andra.
Som valfri option i upphandlingen ingår mindre köp av industrigas och laboratoriegas, till verksamhet på SMHIs kontor i Norrköping och Göteborg.
I avtalet kommer även ingå option på mindre inköp av övrigt sortiment hos vald leverantör, där detta har en naturlig koppling till övriga produkter som avtalats.