Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt av privata textilier för biståndstagare
Referensnummer: 155/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten omfattar tvätt av textilier för brukare inom Göteborgs Stad som har tvättjänst som beviljat
Bistånd enligt socialtjänstlagen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsten omfattar tvätt av textilier för brukare inom Göteborgs Stad som har tvättjänst som beviljat bistånd enligt socialtjänstlagen. De personer som beviljas tvätt som bistånd återfinns främst inom äldreomsorgen, men även inom funktionshinderverksamheten. Antalet biståndsberättigade för tvättjänst uppskattas i dagsläget till ca 2 000 st. tvättgodset är omärkt och osorterat och utgörs av normal privattvätt bestående av vit,- kulör- och fintvätt. Upphandlingen syftar till att resultera i en tvättjänst som kompletterar eller i vissa fall helt ersätter den tvätt som annars genomförs inom den kommunala hemtjänsten och på vissa boenden. Tvättgodset hämtas och lämnas hemma hos brukaren. Antalet beviljade tillfällen varierar utifrån behov.