Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationsenhet
Referensnummer: RJL 2018/2239
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings länstrafik (JLT) genom dess huvudman Region Jönköpings län avser, tillsammans med Hallandstrafiken AB, upphandla kommunikationsenhet för att hantera datakommunikationen mellan Beställarens utrustning i de fordon som ingår i Beställarens fordonsflotta och centrala system som ingår i Beställarens verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32581000 Datakommunikationsutrustning, 48100000 Programvara för särskild industri, 48445000 Programvara för kundhantering, 48612000 Databashanteringssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen