543855-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Statistiktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Intervjuundersökningar IBIS 3
Referensnummer: Ä2018-1663
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79330000 Statistiktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
För att öka kunskapen om den inkommande turismen till Sverige genomförs återkommande undersökningar av IBIS. Denna upphandling avser IBIS 3 och planerad starta i januari/februari år 2019. Upphandlingen är uppdelad mellan fem (5) olika (svars-) avtalsområden:
1. Intervjuundersökningar på flygplatser
2. Intervjuundersökning på tåg
3. Intervjuundersökning i hamnar
4. Intervjuundersökning i gästhamnar
5. Intervjuundersökning på bensinstationer
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Intervjuundersökningstjäntern IBIS 3
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79330000 Statistiktjänster, 79320000 Opinionsundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Intervjuundersökningar