543862-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Neurokirurgiskt shuntsystem
Referensnummer: 19-589
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Liquor shuntar för behandling av hydrocefalus hos patienter med cirkulationsstörning av hjärnkammarvätskan, likvor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsinbjudan
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder till anbudsgivning av Ramavtal avseende Liqour shuntar till Neurokirurgi- och Barnoperationsavdelningar.
Karolinska söker med upphandlingen efter de mest kvalificerade Leverantörerna inom detta område. En viktig framgångsfaktor för Verksamheten är att antagna Leverantörer kan upprätthålla ett långsiktigt och nära samarbete med fokus på största möjliga patientnytta. Antagen Leverantör kommer att vara en viktig partner med ett nära samarbete i Karolinskas vårdflöde inom upphandlat område.
Avtalets omfattning
Avtalet ska gälla från 2020-01-21
Upphandlingen omfattar:
Leverans av komplett shunt set för avsedd funktion
Dokumentation för handhavande och teknisk support;
Handhavandeutbildning av klinisk personal
Produktspecifika instrument,hjälpmedel, tillbehör för shuntoperation
Förbrukningsmaterial
Anbudsutvärderingen kommer endast att omfatta de uppgifter som efterfrågas i detta upphandlingsdokument. Tilläggsuppgifter/-information som inte är efterfrågad, egna villkor eller reservationer kommer således inte att beaktas i utvärderingen av inkomna anbud.
Det totala kontraktsvärdet estimeras till cirka 5 MSEK, beräknat utifrån tidigare årsförbrukning. Kommande behov kan dock inte bedömas. Karolinska förbinder sig således inte att avropa/beställa produkter/utrustning av i förväg fastställda volymer eller värden.
Karolinska förbehåller sig rätten att genomföra sådana tilläggs- och kompletteringsköp som avses i LOU 17 kap 11 §.