See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter - Utredningar
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal för tekniska konsulter, utredningar. Huddinge kommun har behov av resurser inom området tekniska utredningar. Behovet av insatser förekommer i alla skeden av samhällsbyggnadsprocessen (förstudie, detaljplanearbete och genomförandeskedet) men även olika typer av utvecklingsprojekt i förvaltningsskedet. Arbetet sker i samverkan med kommunens projektledare, miljöplanerare och med företrädare från andra aktörer. Upphandlingen omfattar tio (10) delområden: Delområde 1: Risk och störning Delområde 2: Luftkvalitet Delområde 3: Buller och vibrationer Delområde 4: Hydrogeologi Delområde 5: Dagvatten och skyfall Delområde 6: Geoteknik och Markfrågor Teknikområde 6a: Markföroreningar Teknikområde 6b: Geoteknisk utredning Teknikområde 6c: Geotekniska fältundersökningar Delområde 7: Naturvårdutredningar och artskyddsfrågor Delområde 8: Tillstånd vattenverksamhet Delområde 9: Miljöbedömningar/Hållbarhetsbedömningar Delområde 10: Ledningssamordning/Ledningsinventering
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Luftkvalitet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97948:Lot:2
Ytterligare klassificering (cpv): 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 71351913 Geologisk undersökning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten, 90700000 Miljötjänster, 90721700 Skydd av hotade arter
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Buller och vibrationer
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97948:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Hydrogeologi
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97948:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Dagvatten och skyfall
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97948:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Geoteknik och markfrågor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97948:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Naturvårdsutredningar och artskyddsfrågor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97948:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Tillstånd vattenverksamhet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97948:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Miljöbedömningar/Hållbarhetsbedömningar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97948:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Ledningssamordning/Ledningsinventering
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97948:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Risk och störning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97948:Lot:1