543940-2022 - PlaneringSverige-Stockholm: Laboratorietjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorietjänster inom klinisk kemi
Referensnummer: 2.2-1952-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SiS inbjuder härmed leverantörer att inkomma med anbud avseende upphandling av laboratorietjänster enligt de krav som anges i bifogade upphandlingsdokument med diarienummer 2.2-1952-2022. SiS har historiskt inget ramavtal avseende laboratorietjänster.
Uppdraget avser ramavtal avseende laboratoriemedicinska tjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Tjänsten innebär att anbudsgivaren ska trygga en effektiv och kvalitetssäkrad leverans av provresultat för SiS vårdenheter. Anbudsgivaren ska bedriva laboratoriemedicinsk verksamhet vilket omfattar tjänster och analyser inom allmän kliniskt kemi. Samtliga provtagningar ordineras av SiS och skickas från SiS remitterade vårdenheter till anbudsgivarens laboratorium för analys.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71900000 Laboratorietjänster, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85145000 Tjänster tillhandahållna av medicinska laboratorier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avgränsning:
Upphandlingen omfattar inte de laboratorietjänster som regionerna ansvarar för.
Upphandlingen omfattar endast de laboratorietjänster som SiS läkare ordinerar.
Upphandlingen omfattar inte kostnader för transporter och emballage. Anbudsgivaren ska inte inkludera transporter och emballage i sin kalkyl.
SiS har ett separat avtal avseende provtagningsmaterial vilket därför inte omfattas av denna upphandling.
Anbud ska lämnas för hela uppdraget.
SiS kommer att ingå ramavtal med en (1) leverantör.
Avtalets maximala värde som kan komma att avropas till 10 000 000 SEK för hela avtalsperioden.