54398-2018 - ResultatSverige-Skellefteå: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Fysisk planering
Referensnummer: UH-2017-250
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattas av två (2) huvuddelar med tillhörande kompetensnivåer:
Ramavtalsområde 1: Planarkitekt.
Konsulten ska med hjälp av instruktioner och leveranser av underlag från beställaren självständigt kunna leda projekt och ta fram planhandlingar med mera för planprojekt samt delta i planprocessen.
Uppgifter om rutiner och förslag till arbetssätt för konsulten är utifrån beställarens nuvarande intentioner och uppfattning om hur arbetet ska bedrivas.
Ramavtalsområde 2: Mark och exploatering.
Området avser åtgärder för markåtkomst, utformning och samordning av exploateringsåtgärder fram till överlåtelser och färdiga etableringar. Det innefattar exempelvis markförhandlingar, värderingar, framtagande av koncept för exploateringars genomförande, upprätta exploateringskalkyler, tillståndsansökningar, beställning och ledning av andra externa konsulter, ledning av projekt för genomföranden och överlåtelsehandlingar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 70332100 Fysisk planering, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen