543990-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lidköping: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutsar - Lidköpings kommun
Referensnummer: 2022-31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av skolskjutsar till Lidköpings kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsobjekt
Upphandlande myndigheter bjuder in er att lämna anbud på vår upphandling avseende skolskjutsar.
Upphandlingen omfattar skolskjutsar till Lidköpings kommun . I Lidköpings kommun finns cirka 1 185 skolskjutsberättigade elever. Eleverna reser med de av kommunen upphandlande skolskjutsarna och med Västtrafiks linjetrafik. Med de upphandlade skolskjutsarna åker cirka 620 elever.
Upphandlingen avser skolskjutsar för elever i grundskola (förskoleklass - årskurs 6). Uppdraget inkluderar även anslutningsbussar för kommunens högstadieelever samt i vissa fall gymnasieelever.
I upphandlingen ingår även verksamhetsresor i samband med:
bad
språk/hemkunskap.
Turerna går skoldagar, med undantag för studie- och lovdagar under skolåret. Vid skolavslutningsdagar kan annorlunda skoltider tillämpas, vilket i sin tur medför att tiderna för skolskjutsarna kan komma att justeras under just dessa dagar. Även linjesträckningen kan komma att förändras under dessa dagar.
De skolskjutstransporter som nu upphandlas presenteras i bilagorna "Trafikpaket 1" - "Trafikpaket 8".
Angivet antal elever är baserat på dagens antal. Antal elever kan således både öka och minska.
Antal kilometrar för varje fordon hämtas från planeringssystemet Autoroute och volymen för läsåret 2022/2023 utgör basvolymen för hela avtalsperioden. Körsträckans längd avser sträckan från första elevs påstigningsplats på turen till aktuell skola samt från skolan till sista elevs avstigningsplats. Dessa kilometrar ligger till grund för den avstämning av turer som görs i början av varje läsår. Eventuella ändringar av turer samt antal elever sker i kommunens planeringssystem - dessa ligger sedan till grund för den terminsvisa avstämningen.
Volymen för verksamhetsresorna utgår från läsåret 2021/2022.
Avtalsform
Leveransavtal.