544079-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bussresor med förare
Referensnummer: KS 2018-765
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uddevalla kommun ska upphandla ett rangordnat ramavtal för bussresor med förare. Uddevalla kommun har behov av att hyra bussar med förare t.ex. i samband med friluftsdagar, skolresor, utflykter, personalresor och studiebesök. Det kan vara både dagsresor och flerdagsresor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare, 63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen