544119-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Tjänster i samband med film- och videoproduktion
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklambyrå 2018
Referensnummer: C2018/810
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92112000 Tjänster i samband med film- och videoproduktion
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstads universitet upphandlar reklambyråtjänster inom tre områden; Varumärke, budskap, formgivning, Digital innovation och strategi samt Rörlig media och podd.
Var befinner sig Karlstads universitets varumärke år 2025? Vem pluggar, forskar och jobbar hos oss? I vilka kanaler är vi närvarande – och kanske framför allt: hur är vi närvarande?
Vi söker byråer som kan hjälpa oss att besvara de här frågorna – och alla andra som kan dyka upp på vägen – med målet att stärka vårt varumärke. I slutändan vill vi helst nå fram till 2025 lite före andra. Är det din byrå som hjälper oss med det?
Vi har identifierat tre områden som behöver lite extra kärlek. Förklaringar till varje område finns i upphandlingsunderlaget.
— Område 1: Varumärke, budskap, formgivning
— Område 2: Digital innovation och strategi
— Område 3: Rörlig media och podd
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Reklambyråtjänster: Varumärke, budskap, formgivning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92112000 Tjänster i samband med film- och videoproduktion, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79342000 Marknadsföring, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vi vill ha en smart och kreativ byrå med stark förmåga att läsa in sig och förstå, samarbeta med oss och andra byråer samt formulera budskap för våra målgrupper – vare sig de är gymnasieungdomar eller seniora forskare på andra sidan jordklotet.
Reklambyråtjänster: Digital innovation och strategi
Del nr: 2
Vi söker en byrå som kan hjälpa oss att formulera och förverkliga en digital strategi och plan för universitetets kommunikation och stötta oss i det fortsatta arbetet med innovativa lösningar på den digitala arenan.
Reklambyråtjänster: Rörlig media och podd
Del nr: 3
Uppdrag kan innefatta sådant som planering, manus, filmning, kontakt med deltagare inom och utom universitetet, klippning, ljudmix och mediainköp (musik, filmklipp, grafik, ljud).