544240-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Arvika: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsunderhåll Takvård
Referensnummer: Dnr 2022-125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Arvika, Eda och Årjängs kommun upphandlar en tjänst som avser fastighetsunderhåll, takvård.
Upphandlingen avser tjänster - Fastighetsunderhåll Takvård.
Gemensam upphandling för, kommunala parter inom Arvika kommun, Eda kommun och Årjängs kommun.
Arvika kommun är den administrerande och upphandlade myndigheten ( UM).
Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: https://www.opic.com/org/arvika_kommun/?f=2
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261210 Takläggningsarbete, 45261900 Reparation och underhåll av tak
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen görs i enlighet med reglerna om annonspliktiga upphandlingar under tröskelvärdena  , kap 19, i Lag 2016:1145 om offentlig upphandling (LOU).
Förhandling kan komma att ske och kan omfatta (1) alla aspekter av upphandlingsdokumenten, utom minimikrav och tilldelningskriterier och (2) alla aspekter av anbudet eller andra handlingar som har lämnats in av leverantören.
Omfattning (AFA.21 AFD. 1 AFD.131 )
Gemensam upphandling för, kommunala parter inom Arvika kommun, Eda kommun och Årjängs kommun.Arvika kommun är den administrerande och upphandlade myndigheten ( UM).
Upphandlingen genomförs enligt nedanstående instruktioner.
Upphandlingen avser ramavtal, avtalstiden är två (2) år, med möjlighet till förlängning med ytterligare 1 år + 1 år , sammanlagt fyra (4) år. Totalentreprenaden omfattar allt arbete och alla tjänster i den mån annat inte framgår av förfrågningsunderlaget, till en fullt färdig och fungerande produkt enligt uppdrag.Arbetsområde är Arvika kommun, Eda kommun och Årjängs kommun.Andra arbeten såsom installationsarbeten kan förekomma inom arbetsområdet.