544263-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Juridisk rådgivning och informationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juridiska rättsdatabaser 2022
Referensnummer: FK 2022/010397
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Databas/er efterfrågas som kan erbjuda delar av eller i sin helhet nedanstående innehåll, för
respektive rättsområde med rättsinformation beskriven i dokumentationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 48813100 Offentliga databaser, 64216200 Elektroniska informationstjänster, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte är att säkerställa Försäkringskassans behov av juridisk rättsinformation.
Målet med ramavtalet är att säkerställa tjänster för snabb och säker information inom dessa områden.nvändare av tjänsterna hos beställarna finns på olika organisatoriska nivåer och olika befattningar i en stor variation av
verksamheter med olika behov. Det innebär att några avtalsanvändare kommer att ha behov av en komplett och avancerad
informationstjänst som sträcker sig över många rätts- och informationsområden medan några avtalsanvändare endast kommer
att ha behov av en avgränsad informationstjänst för deras specifika verksamhetsområde. Mellan dessa ytterligheter finns
avtalsanvändare med andra specifika behov.