544319-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk och värmekraftverk
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Panna Hammarängen
Referensnummer: UH/23/254
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45251000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk och värmekraftverk
II.1.4.
Kort beskrivning
OM SKELLEFTEÅ KRAFT
Skellefteå Kraft är en av Sveriges största kraftproducenter med produktion av vind- och vattenkraft, värme och bioenergi. Vårt mål är ett Sverige som drivs av 100 % förnybar energi. Därför säljer vi bara 100 % förnybar kraft, och satsar så mycket vi orkar på investeringar och forskning.
OMFATTNING
Skellefteå Kraft AB inbjuder till anbudsgivning gällande Panna Hammarängen, med diarienummer UH/23/254, enligt nedanstående instruktioner. och bifogade handlingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31124000 Ångturbingenerator och tillbehör, 31210000 Elektrisk utrustning för till- och frånslagning eller skydd av elektriska kretsar, 42162000 Ångpannor, 42511000 Värmeväxlare och kondensorer för luft eller andra gaser, 42514000 Maskiner och apparater för filtrering eller rening av gaser, 42912100 Maskiner och apparater för filtrering av vätskor, 44622000 Värmeåtervinningsanläggningar, 44622100 Värmeåtervinningsutrustning, 45250000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk, gruv- och produktionsanläggningar samt byggnader inom olje- och gasindustrin, 45251100 Anläggningsarbete för kraftverk, 45251120 Anläggningsarbeten för vattenkraftverk, 45251140 Anläggningsarbeten för värmekraftverk, 45251160 Vindkraftanläggningar, 45251200 Anläggningsarbeten för värmeanläggningar, 45251240 Anläggningsarbeten för elanläggning driven med avfallsgas
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen