Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Innehållsproduktion
Referensnummer: A2018/0073
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska kunna bistå SCB med stöd inom framtagning av strategiskt innehållskoncept för stora och små möten samt samarbete med beställaren ta fram budgetplaner, mötesstrategier och mötesaktiviteter. Leverantören ska också vara stöd vid framtagning, bokning och beställning av innehåll och aktiviteter för event. Leverantören ska också kunna bistå med kravställning och bokning av lokaler och teknik och andra praktiska inredningsmoment vid event samt medverka på plats under genomförande.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser, 79952000 Evenemang
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen