544442-2019 - ÄndringSverige-Jönköping: Livsmedel, drycker, tobak o d
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel Grönsaker, potatis, ägg
Referensnummer: 19/160
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtal för inköp av grönsaker, frukt, potatis, ägg
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende frukt, grönsaker, potatis och ägg till framförallt skolor, förskolor och äldreomsorg inom Jönköpings kommun.Jönköpings kommun har tecknat avtal med en distributör som ska utföra samtliga leveranser av livsmedel mellan distributörens distributionscentral i Jönköping och Jönköping kommuns enheter. Det innebär att antagen anbudsgivare enbart kommer att leverera till en leveransadress.
Omfattning
Upphandlingen avser livsmedel inom områdena färsk frukt, färska grönsaker, potatis, skalad potatis och ägg. Gäller ej frysta och konserverade produkter.
Antalet nuvarande beställande enheter och frekvensen av beställningar framgår av bifogad bilaga GLN och leveransfrekvens.
Antalet beställande enheter kan minska och tillkomma under avtalstiden.Jönköpings kommun har som mål att öka andelen ekologiska livsmedel till 30 % fram till 2020.