Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2017-1152 Generalkonsultuppdrag för ombyggnation av inre Maren, Södertälje
Referensnummer: TI 2017-1152
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vid Inre Maren och Marenplan planerar kommunen att bygga om kajer,
Strandpromenader, bryggor, torgyta samt bygga en ny bro.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen