544549-2019 - PlaneringSverige-Linköping: Miljötekniska konsulttjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Fuktsakkunnig
Referensnummer: UPH-2018-0035
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för konsulttjänster i form av fuktsakkunnig. Beställaren avser att teckna ramavtal med tre (3) konsultföretag. Ramavtalen kommer att nyttjas vid ny-, om- och tillbyggnad-samt underhållsprojekt.
Avrop kommer att ske genom procentuell fördelning. Beställaren avser att teckna avtal med tre (3) konsulter samt avropa uppdrag från de tre konsulterna med en fördelning där konsult som lämnat det bästa anbudet beräknas få 50 % av ramavtalets årsvolym, konsult med näst bästa anbud beräknas få 30 % av ramavtalets årsvolym och konsult med tredje bästa anbud beräknas få 20 % av ramavtalets årsvolym. Fördelningen kommer att följas upp och stämmas av årligen av beställaren. Kan inte konsult A utföra efterfrågad tjänst tillfrågas konsult B.
Beställaren har fastställt fuktsakkunnigs timpris inom detta ramavtal enligt följande:
— Fuktsakkunnig 900 kronor
Den årliga uppdragsvolymen kan uppskattas till cirka 700 000 sek per år. Grund för dessa värden är en uppskattning av det framtida behovet. Beställaren garanterar ej dessa volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen