544562-2019 - PlaneringSverige-Uppsala: Miljötekniska konsulttjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ingenjörstjänster Miljö, miljöteknisk markundersökning m.m.
Referensnummer: KSN-2019-02966
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för ingenjörstjänster avseende miljötekniska utredningar inkl. provtagning i mark, sediment, vatten, luft och byggnader då föroreningar förekommer eller misstänks. Utredningen kan också bestå i riskbedömning, kostnadskalkyl och projektering av avhjälpande åtgärder. Miljökontroll vid åtgärdsarbeten ingår också.
Befintligt ramavtal (KSN-2015-2444) löper ut 2020-08-31.
Ref: Johan Eriksson (Miljöstrateg, Trafik & samhälle, SBF)
Björn Nilsson (Uppsala vatten)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen