Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kylservice samt värmepumpsanläggningar
Referensnummer: KS 2023/1707
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42500000 Kyl- och ventilationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlshamns kommun samordnar en upphandling tillsammans med Karlshamnsbostäder AB, Karlshamnsfastigheter AB, Karlshamns Hamn AB, Karlshamns Energi AB och Karlshamns Energi Vatten AB samt Västblekinge Miljö AB avseende utförande av tjänsten service och reparation av kyl- och fryssystem samt värmepumpar under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42500000 Kyl- och ventilationsutrustning, 42530000 Delar till kyl- och frysutrustning samt värmepumpar, 50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen