544576-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DNA-extraktionsrobot
Referensnummer: Anbud 2020-39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetslaboratoriet, enheten för cervixcancer prevention inom klinisk patologi & cytologi har behov av att anskaffa ett instrument för instrument för DNA-extraktion för utveckling och kvalitetssäkring av sin stora provsamling av livmoderhalsprover från en stor del av region Stockholms kvinnor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inköp av 1st extraktionsrobot för bearbetning och kvalitetssäkring av verksamhetens befintliga provsamling.