544608-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för tekniska konsulttjänster vid om-, till- och nybyggnadsprojekt
Referensnummer: Ä2023-6119
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal under perioden 2024-01-01 – 2025-12-31 med option på 1 + 1 år för tekniska konsulttjänster inom avtalsområde:
A. ARKITEKT
B. VVS och SRÖ (styr, regler och övervakning)
C. EL
D. KONSTRUKTION
E. MARK och LANDSKAP
F. BRANDSKYDD
G. BYGG
H. PROJEKTLEDNING och KA (kontrollansvar)
Avsikten är att ramavtal tecknas med tre (3) leverantörer för respektive avtalsområde under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen