544664-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Logistiklösning för förbrukningshjälpmedel i hemmet
Referensnummer: SLSO 19-637
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Logistiklösning för förbrukningshjälpmedel i hemmet till Stockholms läns sjukvårdsområde (SLSO).
SLSO:s målbild i denna upphandling är: Rätt produkt till rätt person på rätt plats i rätt tid
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60161000 Pakettransporter, 63110000 Godshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen görs i enlighet med reglerna om förhandlat förfarande med föregående annonsering enligt kap 6, i Lag (2016:1145) om offentlig upphandling. Upphandlingen är uppdelad i två steg. Denna ansökan utgör det första steget.
SLSO har i uppdrag att bedriva verksamhet som säkerställer att patienter som har behov av förbrukningshjälpmedel får dessa levererade till hemmet. Förbrukningshjälpmedel förskrivs av vårdpersonal som bedömer att patienten har behov av just denna specifika produkt.
Denna upphandling omfattar en helhetslösning för logistiktjänst innefattande
Operativt inköp av produktsortiment till lagret
Lagerhållning
Logistik
Leverans till patient
Returer
Optimering av varuflödet för att säkerställa bästa förhållanden mellan kapitalbindning och patientsäkerhet
Kundtjänst
Volymomfattning
Inom Region Stockholm är det ca 130 000 patienter som är i behov av förbrukningshjälpmedel i hemmet.
Produktsortimentet omfattar mellan 2 200 och 5 000 artiklar.
Uppskattad lagerdimensionering är mellan 2 500 och 5 000 pallplatser
Dessutom krävs ytterligare ca 200 kvm med hyllplatser för hantering av sterila produkter.
Dagligen hanteras ca 3 500 orderrader och 2 000 leveranser.
På en månad fördelas leveranserna uppskattningsvis enligt nedan21 000 hemleveranser utanför bostadsdörr 15 000 leveranser till utlämningsställe 7 300 hemleveranser med telefonavisering av leverantörens kundtjänst 200 utomlänsleveranser