544670-2019 - KonkurrensutsättningSverige-VÄXJÖ: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Kultur- och Fritidsförvaltningen
Referensnummer: U-19-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett antal objekt inom Växjö kommun.
Verksamheten som bedrivs inom objekten är offentliga lokaler såsom idrottsanläggningar, bibliotek, teater och kontor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911200 Städning av byggnader, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser lokalvård
Upphandlande myndighet är Växjö kommun, Kultur- och Fritidsförvaltningen
Upphandlingen administreras av Växjö kommuns upphandlingsenhet. Ansvarig upphandlare är Maj Bjers,
En upphandlande myndighet får utesluta en leverantör från att delta i en upphandling, se LOU 13 kap. 2§ eller 3§.
Brott
Enligt LOU 13 kap. 1§ ska en upphandlande myndighet utesluta en leverantör från att delta i en upphandling, om myndigheten genom kontroll enligt 15 kap. eller på annat sätt får kännedom om att leverantören enligt dom som vunnit laga kraft är dömd för brott som innefattar
1. Deltagande i kriminell organisation
2. Bestickning
3. Bedrägeri
4. Penningtvätt eller finansiering av terrorism
5. Terroristbrott eller brott med anknytning till terroristverksamhet
6. Människohandel
Genom att svara ja försäkras på heder och samvete att anbudsgivaren eller dennes ställföreträdare inte är dömd för brott enligt 13 kap 1§ lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Ekonomisk kapacitet
1. F-skatt
Leverantören skall senast vid avtalsstart vara registrerad för F-skatt.
2. Underleverantörer
Punkterna ovan gäller också de företag som uppdragstagaren i sin tur anlitar.
3. Finansiell och ekonomisk ställning
Anbudsgivaren skall ha en god och stabil ekonomi. Anbudsgivare skall ha minst rating 40 enligt Creditsafe eller på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning. Om anbudsgivare har sämre rating än 40 hos Creditsafe, finns möjlighet för anbudsgivare att på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning som motsvarar ställt krav.
Vid lägre rating än 40 kommer den upphandlande myndigheten att göra en individuell bedömning av företagets kreditvärdighet utifrån uppställda krav och inlämnade uppgifter.
Utredning om en leverantörs ekonomiska och finansiella ställning
En upphandlande myndighet får begära utredning av en leverantörs ekonomiska och finansiella ställning, se LOU 15 kap. § 10.
Teknisk förmåga och kapacitet
Anbudsgivare ska ha dokumenterad erfarenhet av samarbete med offentliga organisationer och privata
Företag.
Anbudsgivaren ska ha en organisation med förmåga och kapacitet som säkerställer att beskrivna
Uppdrag kan genomföras.
Kvalitetssäkringssystem
Anbudsgivaren ska arbeta efter ett kvalitetssystem, antingen i form av en ISO-certifiering eller i form av
Ett eget dokumenterat kvalitetssystem. Bifoga antingen intyg om certifiering eller en redovisning av den
Egna kvalitetssäkringen av verksamheten. Följande bör framgå:
• Kvalitetspolicy
• Ansvarig person
• Hur kvalitetssäkring och uppföljning av levererade tjänster sker
Systematiskt miljöarbete
Anbudsgivaren ska redovisa följande: Anbudsgivaren ska redovisa rutiner för ett systematiskt miljöarbete vid genomförandet av uppdraget som minst innehåller följande:
• En miljöpolicy som är antagen av ledningen och väl känd bland personalen
• Rutiner för att identifiera betydande miljöaspekter i den verksamhet som omfattas av uppdraget
• Rutiner för att löpande följa upp satta mål kopplat till de betydande miljöaspekterna
• Rutiner som säkerställer efterlevnad av relevant miljölagstiftning samt rutin för återkommande
Uppdatering av ovanstående
• Rutiner för kontinuerlig utbildning av personalen i miljöfrågor med anknytning till uppdraget
• Rutiner för hur avvikelser hanteras samt rutiner för förbättring av anbudsgivarens miljöprestanda
Kopplat till uppdraget.