544826-2022 - ResultatSverige-Aneby: Energi och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk konsult - Energikonsult
Referensnummer: KS2022-133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Aneby kommun upphandlar ett ramavtal avseende erfaren energikonsult för bland annat rådgivning, planering, utredningar, framtagande av ramhandlingar, besiktningar, energideklarationer samt samordning av projekt.
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 500 000kr.
Takvolymen för avtalet är dock inklusive eventuella förlängningar 750 000kr.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aneby kommun upphandlar ett ramavtal avseende erfaren energikonsult för bland annat rådgivning, planering, utredningar, framtagande av ramhandlingar, besiktningar, energideklarationer samt samordning av projekt.
Omfattning
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 200 000kr. Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde.Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre mot det uppskattade värdet och några garanterade volymer lämnas inte.
Takvolymen för avtalet är dock inklusive eventuella förlängningar 250 000kr. Vid uppnådd takvolym saknar avtalet verkan. Vid uppnådd takvolym saknar avtalet verkan. För Köparens rätt till förtida uppsägning vid uppnådd takvolym se 6.1.36 Förtida uppsägning