544967-2021 - ResultatSverige-Solna: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av IT-driftspartner
Referensnummer: UH-2021-56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar kontrakt för IT-driftspartner åt Beställaren. Beställaren söker en strategisk partner inom området IT-drift som utöver leverans av tjänsterna nedan även kan bistå med rådgivning och proaktiva förslag för att driva och utveckla Beställarens IT-miljö.
Uppdraget avser ett helhetsåtagande där Beställaren avser att kontraktera en (1) leverantör för genomförande av uppdraget i dess helhet som består av följande områden:
·         Arbetsplats som tjänst
·         Server som tjänst
·         Infrastruktur som tjänst
·         Service Desk
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Helhetsåtagande för IT-drift.