Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Meddelande om frivillig förhandsinsyn avseende IT-stöd för hemtjänst
Referensnummer: U-159-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerviks kommun äger licenser och har utifrån tidigare upphandlat avtal investerat i system, bl.a TES, för att förbättra och effektivisera administration och planering inom verksamheterna äldreomsorg och omsorg om personer med funktionsnedsättning. Avtalet med CGI Sverige AB löper ut 31.12.2018. Västerviks kommun har för avsikt att teckna ett nytt avtal för support, underhåll och utveckling med CGI Sverige AB med avtalstiden 1.1.2019 - 31.12.2022. Nuvarande kontraktsvärde är ca 800 000 SEK/år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72211000 Programmering av system- och användarprogram, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253100 Helpdesk-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västerviks kommun äger licenser och har utifrån tidigare upphandlat avtal investerat i system, bl.a TES, för att förbättra och effektivisera administration och planering inom verksamheterna äldreomsorg och omsorg om personer med funktionsnedsättning. Leveransen innehåller IT-stöd för tid- och insatsregistrering, moduler för schemaläggning och optimal personalplanering samt digitala nyckelfria lås. Avtalet med CGI Sverige AB löper ut 31.12.2018. Västerviks kommun har för avsikt att teckna ett nytt avtal för support, underhåll och utveckling med CGI Sverige AB med avtalstiden 1.1.2019 - 31.12.2022. Nuvarande kontraktsvärde är ca 800 000 SEK/år. Med denna annons av förhandsinsynvill kommunen informera om sina avsikter att genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering ingå avtal med CGI AB avseende support, underhåll och utveckling. Ett avtal kommer att tecknas efter att tiden för avtalsspärr löpt ut. I och med denna annons träder en avtalsspärr i kraft som löper t.o.m. 20.12.2018