545183-2021 - ResultatSverige-Borås: IT-tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbyråtjänster
Referensnummer: 21/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar följande delområden:
• Delområde 1 - Digital byrå - teknisk utveckling och förvaltning av digitala plattformar.
• Delområde 2 - Digital byrå - strategisk utveckling och analys av digitala plattformar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72222300 IT-tjänster, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72253200 Stödtjänster för system, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72413000 Webbsideutformningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde 1
Digital byrå – teknisk utveckling och förvaltning av digitala plattformar
RISE kommer genom denna upphandling att sluta ramavtal med en samarbetspartner som:
• Tekniskt förvaltar och utvecklar RISE webbplattformar, med huvudfokus på ri.se
• Löpande och proaktivt föreslår tekniska förbättringar på RISE webbplattformar
• Förmedlar och ansvarar för licenser inklusive uppdateringar på RISE webbplattformar
• Informerar och utbildar RISE i ny funktionalitet och tekniska möjligheter
Delområde 2
Digital byrå – strategisk utveckling och analys av digitala plattformar
• Har kompetens och förmåga att upprätta och implementera strategier och processer för analys, mätning och måluppföljning inklusive åtgärdsplan och uppföljning.
• Proaktivt informerar och utbildar RISE i nya strategiska möjligheter samt lag- och webbdirektivskrav.
• Proaktivt föreslår aktiviteter/business case som bidrar till RISE mål och behov och har förmåga att sälja in detta till olika målgrupper inom RISE.