545187-2021 - ResultatSverige-Uppsala: Jordbrukstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vallskörd Uppsala
Referensnummer: SLU ua 2020-2.4.4-4478
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77100000 Jordbrukstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges lantbruksuniversitet (SLU) inbjuder till anbudsgivning i upphandling av hela maskinkedja gällande vallskörd, där anbudsgivaren är ansvarig för att följande utförs: slåtter, strängläggning/strängluftnig, hackning med tillsättning av ensileringsmedel, transport till plansilo, packning och förberedande täckning. Detta anbud gäller därmed samtliga steg i vallskörden från slåtter till inläggning och täckning av grönmassa samt dokumentation av skörd.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77110000 Tjänster förknippade med jordbruksproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen