545190-2019 - ResultatSverige-Kalmar: Databastjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rättsdatabastjänster
Referensnummer: KS 2019/0505
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72320000 Databastjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att upphandla rättsdatabastjänster enligt punkten 1.3 Krav på rättsdatabastjänsterna.
Upphandlingen är uppdelad i två (2) anbudsområden:
A. Rättsdatabastjänst Allmän
B. Rättsdatabastjänst Socialtjänst
Anbud kan lämnas på ett eller två delområden.
Beställaren kommer att teckna ramavtal med maximalt två (2) leverantörer, en per område i upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Rättsdatabastjänst Allmän
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48610000 Databassystem, 48612000 Databashanteringssystem, 48614000 Datainsamlingssystem, 72320000 Databastjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För detta anbudområde söker kommunen en rättsdatabastjänst med brett innehåll inom ett antal
Rättsområden.
Rättsdatabastjänst Socialtjänst
Del nr: 2
För detta anbudområde söker kommunen en rättsdatabastjänst med ett innehåll inom området
Socialtjänst, till exempel inom rättsområdena allmän förvaltningsrätt, familjerätt och statsrätt.