545357-2018 - ResultatSverige-Västerås: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
P-hus Dockan
Referensnummer: VPAB 2018/00019-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser utförande av Parkeringshus Dockan. Under 2019- maj 2020 kommer Västerås Parkering AB att anlägga ett parkeringshus med källardel i Kv. Najaden 1, Öster Mälarstrand. Parkeringshusets stomme ska byggas med spännbalksysstem vilket utgörs av prefabricerade pelare och balkar i betong med platsgjutna bjälklag.Arbetena omfattar bl.a. bygg-, mark-, grundläggnings- och betongarbeten samt installationer för parkeringshuset. Entreprenaden innehåller även installationsarbeten för butikerna. I tidigare etapp i området har det förekommit förorenade massor vilket även kan vara fallet i denna entreprenad.
Option på kylanläggning kan tillkomma under entreprenad tiden med utförande enligt VS Rörbeskrivning.
Option på rumsbildande enheter inom LOKAL 1 (omklädning, dusch, WC och elschakt) kan tillkomma under entreprenad tiden utförande enligt A-ritning och ska innehålla byggåtgärder (enligt A-ritning+ Rumsbeskrivning), VVS- och El-åtgärder (till normal standard)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen