545359-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Handledning – Direktupphandling - Arbetsträningsplatser för verksamheter inom Mora kommun
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDirektupphandling - Arbetsträningsplatser för verksamheter inom Mora kommun
BeskrivningMora kommun avser köpa arbetsträningsplatser av leverantörer med verksamhet inom Mora kommun. Syftet är att ge deltagarna möjlighet att i stimulerande arbetsuppgifter utan prestationskrav hitta, klargöra, utveckla och behålla arbetsförmåga. Målsättningen med insatsen sätts individuellt tillsammans med deltagaren och kan variera från meningsfull sysselsättning som upprätthåller en arbetsförmåga till att utveckla en arbetsförmåga för ökad anställningsbarhet. För många i målgruppen är arbetsförmågan oklar och stor vikt läggs därför vid att klargöra individens resurser och svårigheter i förhållande till att hitta, få och behålla ett arbete. Anledning till anvisning kan exempelvis vara avsaknad av etablering på arbetsmarknaden, långtidsarbetslöshet på grund av sjukdom eller funktionsnedsättning eller att deltagaren är nyanländ i Sverige.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandets viktigaste känneteckenASF
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 80590000 Handledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111183:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85312300 Vägledning och rådgivning, 85312500 Rehabiliteringstjänster