545384-2018 - ÄndringSverige-Huddinge: Byggnation av bostäder
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upprustning och stambyte Taket 2 och 3, Skogås.
Referensnummer: 18/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar upprustning av 2 huskroppar med 4-5 våningar, källare, cirka 80 lägenheter och cirka 10 lokaler. Husen är byggda 1968.
Arbetet omfattar bland annat nya stammar, rivning, nya kök, ytskiktsrenovering, relining av dag- och spillvattenedningar, nytt ventsystem, ny el- och vvs-installation och tillhörande arbeten m.m. Nya fläktrum. Markarbeten. Radonsanering
Hyresgäster ska evakueras genom beställarens försorg.