545401-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Reparation och underhåll av vattenmätare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätarbyten (Bemanning och löpande byten)
Referensnummer: 22/187
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50411100 Reparation och underhåll av vattenmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Beställarens behov av mätarmontörer för att komplettera Beställarens avdelning samt även löpande mätarbyten utöver de byten som Beställarens personal + uthyrd personal genomför.
Bakgrund
2G-nätet förväntas stänga ner i slutet av 2025. Detta innebär att Beställaren måste byta ut cirka 14 000 värmemätare samt cirka 21 000 vattenmätare som alla är uppkopplade mot 2G-nätet. Idag har Beställaren en avdelning som utför dessa byten men som behöver kompletteras ytterligare fram till att samtliga mätare är utbytta.
Syfte och Mål
Syftet med upphandlingen är att komplettera Beställarens avdelning av mätarmontörer med ytterligare cirka tre (3) montörer för att hjälpa till vid det dagliga arbetet samt att utföra de mätarbyten som Beställaren behöver genomföra.
Målet är att på ett för Beställaren kvalitativt och kostnadseffektivt sätt byta ut samtliga mätare fram till slutet av 2025.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 17 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte & Mål
Omfattning Bemanning mätarmontörer
Upphandlingen omfattar bemanning av mätarmontörer till Beställarens avdelning för mätarmontörer. Beställaren uppskattar behov av cirka tre (3) mätarmontörer för att hjälpa Beställaren med att byta ut de värmemätare och vattenmätare som behöver bytas till slutet av 2025. Övriga arbetsuppgifter som kan tillkomma är nyuppsättning av mätare, nedtagning av mätare samt felsökningar samt enklare reparationsarbeten.
Samtidigt som fler mätare byts under avtalsperioden så uppskattar Beställaren att behovet av bemanning kommer minska. Beställarens uppskattning av behov ser ut enligt nedan:
2023-02-01 - 2023-12-31 = Tre (3) montörer på heltid2024-01-01 - 2024-12-31 = Två (2) montörer på heltid2025-01-01 - 2025-12-31 = En (1) montör på heltid
Ovan uppgifter är endast en uppskattning och kan skilja sig både upp och ner. Leverantören ska kunna leverera det verkliga behovet.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.